Haber

AB Etnografya Müzesi 3 Bini Aşkın Esere Ev Sahipliği Yapıyor

İzmir’in değerli kültür ve turizm noktalarından biri olan ve uluslararası platformlarda referans gösterilen Ege Üniversitesi (AB) Etnografya Müzesi, Türk kültür ve sanatına ait pek çok eseri ziyaretçileriyle buluşturuyor. Etnografik özelliklere sahip 3 binin üzerinde tarihi eserin sergilendiği müzede, Türk ve Balkan Ülkelerine ilişkin geniş koleksiyonlar yer alıyor.

Özgün eserlerin sergilendiği Ege Üniversitesi Etnografya Müzesi’nde 2.300 adet klasik kıyafet, 110 adet klasik halk çalgısı, 265 adet takı ve aksesuar, 24 adet silah, sandık ve dolap olmak üzere 3 binden fazla obje sergileniyor. Balkan kültürlerini yansıtan klasik kıyafet ve takılar 45 modelde sunuluyor. Ziyaretçilere tarihteki kültürlere dair detayların tanıtıldığı müzede, Anadolu ve Trakya Klasik Giyim Standı, Balkan Ülkeleri Klasik Giyim Standı, Düğün Rezidansı Standları, Klasik Halk Çalgıları Standı ve El Sanatları Atölyeleri Standı gibi bölümler bulunuyor. Yöresel kostümlerin de yer aldığı Geçici Stand Salonu, koleksiyonerlere halk kültürüne ait eserleri sergileme olanağı sağlıyor.

Müzeleri geçmiş tarihi günümüze taşıyan ölümsüz anılar olarak nitelendiren Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Müzeler toplumların kendi kültürünü ve yabancı kültürleri tanımasını sağlayan en değerli kaynaklardır. AB Etnografya Müzesi, birçok farklı kültürü bir araya getiren ve ziyaretçilerine keyifli öğrenme fırsatları sunan bir mekandır. Geleneksel halk kıyafetleri, halk çalgıları ve düğün evi standlarının yanı sıra; Ayrıca takı, aksesuar, silah gibi pek çok orijinal esere de ev sahipliği yapıyor. Müzede, günümüzde kaybolmaya yüz tutan klasik mesleklere ait el sanatları sergilenirken, terzilik, ağaç ve bakır işleme, ayakkabı ve sandalet yapımı gibi meslekler de sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla yeniden canlandırılıyor. Ege Üniversitesi olarak; Kültür, sanat ve tarihe verdiğimiz önemle müzemizle ilgili çalışmalara destek vermeye devam ediyoruz. Özellikle çocuklarımız ve gençlerimizde tarih ve kültür bilincinin oluşması için özveriyle çalışan tüm üyelerimize teşekkür ediyorum” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

gonen-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu