Haber

ABD, Japonya’ya 1,38 milyar dolarlık E-2D istihbarat uçağı satışını onayladı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Japonya’ya 1.381 milyar dolarlık E-2D Gelişmiş Hawkeye Erken Uyarı ve Kontrol Uçağı satışını onayladı.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, E-2D Gelişmiş Hawkeye Erken Uyarı ve Kontrol Uçağı ve ilgili ekipmanın Japonya’ya tahmini değeri 1 milyar 381 milyar dolar olan satışını onaylama kararı aldı.” terim kullanıldı.

Kongre’ye satış onay bildiriminin gönderildiği belirtilen açıklamada, 5 adet E-2D uçağı, 12 adet yedek motor, 6 adet Çok Fonksiyonlu Bilgi Dağıtım Sistemi Ortak Taktik Telsiz Terminali, 5 adet APY Radar, 5 adet AN/AYK-27 Entegreli Seyrüsefer Kontrol Sistemi, 12 LN- 251 adet GPS sistemi ve bunların takviye teçhizatının bulunduğu kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı’nın silah satışına yönelik onayları, satışın ABD yönetimi için uygun olduğu anlamına geliyor.

ABD Kongresi, Bakanlığın kararına NATO üyesi ülkeler için 15 gün, NATO üyesi olmayan ülkeler için 30 iş günü içinde itiraz etmezse yönetim, satış paketinin içeriği için satışın onaylandığı ülke ile müzakerelere başlar.

Bu müzakereler sonunda ABD o ülkeye bir teklif mektubu sunar ve teklif olumlu yanıt alırsa satın alma süreci gerçekleşir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu