Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı 85,47 dolar

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 85,47 dolardan işlem görüyor.

Dün 85,60 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 84,94 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün kapanış tarihi olan 09.33’e göre yüzde 0.62 artarak 85.47 dolardan işlem görüyor. Bir varil Batı Teksas tipi (WTI) ham petrol birkaç dakika içinde 81,16 dolardan alıcı buldu.

Fiyatların yükselişinde ABD ham petrol stoklarında düşüş öngörüsü ve OPEC+ üyesi ülkelerin arzı kısma kararı etkili oldu.

Amerikan Petrol Enstitüsü, ülkenin ham petrol stoklarının geçen hafta bir önceki haftaya göre 4 milyon 346 bin varil azalacağının tahmin edildiğini açıkladı. Piyasa beklentisi 1 milyon 800 bin varil düşüş olacağı yönündeydi.

ABD’nin ticari ham petrol stoklarında beklentilerin üzerinde düşüş olacağı öngörüsü, ülkede talebin güçlü olduğu algısıyla fiyatları yukarı yönlü destekledi.

ABD Güç Bilgi İdaresi’nden alınan resmi hisse senedi bilgileri bugün açıklanacak.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve bazı OPEC dışı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesine üye 9 ülkenin günlük yaklaşık 1,6 milyon varil ek üretim kesintisi kararı fiyatları desteklemeye devam ediyor.

Öte yandan, dünyanın en büyük petrol tüketicileri ABD ve Çin’de açıklanan makroekonomik verilerde ekonomik aktivitede yavaşlama işaretleri fiyatlardaki artışı sınırladı.

Teknik olarak Brent petrolde 85,53$-85,82$ aralığının direnç, 85,24$-84,95$ aralığının ise dayanak olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

haberakyazi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu