Ekonomi

Deprem Master Planı hazırlanmalıdır.

İncil Demir

Raporda, Mersin için Acil Sarsıntı Master Planı’nın hazırlanması, kentsel dönüşüm çalışmalarının bu plana uygun olarak uygulanması, yeni yerleşim yerlerinin belirlenmesi; Sürdürülebilir sanayi, lojistik, enerji, tarım, su kaynakları yönetimi ve turizm stratejilerine dikkat çekildi.

TMMOB Mersin İl Entegrasyon Sekreteri ve Makine Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı İbrahim Yücesoy, Mersin’in depremsellik ve konum özelliklerinin ortaya konularak kentin mevcut yapı stokunun ortaya çıkarılması ve tespit edilmesi amacıyla çalışmaların yapıldığını kaydetti. Kentin tarım alanları ve tarımsal üretime dayalı bölümleri bu süreçte nasıl hareket edecekti. .

Jeoloji Mühendisleri Odası Mersin İl Temsilcisi Erkan Demir, “Mersin şehir merkezinin özellikle Akdeniz kıyısına yakın kesimlerinde delta çökelleri, kıyı çökelleri ve kum tepecikleri var ve bu birimlerin sıvılaşma potansiyelleri azaltılmalı. açıklığa kavuşmuş. Bu nedenle bu çalışmada 2. Çevre Yolu ile Akdeniz arasındaki bölgenin sıvılaşma potansiyeli genel olarak incelenmiştir. Çalışma alanında daha önce yapılmış yaklaşık 200 sondaj verisi kullanılarak sıvılaşma potansiyeline sahip alanlar belirlenmiştir.

Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Necmi Birim, çarpık kentleşme ve sanayileşmede doğayı istikrarsızlaştıracak biçimde bilimsel yer seçimi unsurlarına önem verilmemesinin ve arazi kullanım planlarının esaslı yapılmamasının bedelini açıkladı. ülke, bölge ve il düzeyinde toprak özellikleri ve arazi kabiliyet sınıfları üzerindeki etkileri afetlerde can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. dikkat çekti

gurpinarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu