Haber

Deprem vatandaşların psikolojisini alt üst etti! Son araştırmalardan çarpıcı ayrıntılar

  • HABERLER 7

Kahramanmaraş depremlerinin ülke genelindeki olumsuz etkilerine karşı hazırlanan, Ruh Sağlığı Araştırması ‘ başlıklı raporun detayları vatandaşlarla paylaşıldı. 3455 kişinin katılımıyla oluşturulan çalışmada vatandaşların bazı sorulara verdiği cevaplar öne çıktı.

zayıflık‘,’ irkilme‘,’ Endişe‘ Ve ‘ Üzüntü ‘ temalı sorularda vatandaşların manevi olarak üzüldüğü görüldü. Öte yandan, katılımcıların değerli bir kısmı Depremi hissettin mi?‘soruya’ HAYIR ‘ o cevapladı. İşte, ‘ Ruh Sağlığı Araştırması’ çalışmasından çarpıcı detaylar!

GÜVENLİ YER ARAYIN

İnternet üzerinden yapılan çalışmada vatandaşlar ‘Deprem öncesine göre artık güvenli yer arayışım arttı’ şeklindeki envanter sorusuna ‘Tamamen katılıyorum’ ve ‘Katılıyorum’ yanıtları verdi. Katılımcıların bir kısmı “kararsızım” derken, geri kalan azınlık “Katılmıyorum” ve “Kesinlikle katılmıyorum” şeklinde görüş bildirmiştir.

Sonraki soruda bu kez vatandaşa ‘ağlama hissi’ soruldu. Bu noktada 150’den fazla kişi ‘Katılıyorum’ derken, 100 kişi ‘Tamamen Katılıyorum’ seçeneğini işaretledi. 50 kişi kararsız kalırken, 60 kişi ‘Katılmıyorum’ yanıtını verdi.

Yine vatandaşın psikolojisini ortaya koyması açısından ‘Ruh Sağlığı Derneği’ yönlendirdi. Binalar hakkında şimdi deprem öncesine göre daha çok endişeleniyorum. ‘ sorusu dikkat çekti. 200’den fazla katılımcı bu soruyu yanıtladı’ kesinlikle katılıyorum‘ ve yine önemli bir kısım’ Kabul ediyorum ‘ o cevapladı. ‘ katılmıyorum‘ azınlıktaydı.

ÇOĞUNLUK DEPREMİ HİSSEDMEDİ

3455 katılımcıyla yapılan raporda bu kez Kahramanmaraş’ta depremi hissedip hissetmedikleri soruldu. 608 kişinin yanıtladığı soruda vatandaşların yüzde 72,9’u “hissetmediğini” söyledi. Yüzde 26,3’ü ev içindeyken beyin sarsıntısı geçirdiğini, sadece yüzde 0,8’i dışarıdayken korku anlarına tanık olduğunu söyledi.

KAYNAK: HABER7

eskipazarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu