Teknoloji

Elon Musk Yeni Bir Yapay Zeka Şirketi Kurdu: X.AI

Elon Musk, yapay zeka alanında yeni bir şirket kurduğunu duyurdu. ABD’nin Nevada eyaletinde kurulan ve X.AI olarak isimlendirilen şirketin hırsı ve çalışmaları şu an için bilinmiyor ancak Musk’ın yapay zeka konusunda büyük vizyonlara sahip olduğu biliniyor.

Yani, buradan başlayarak, OpenAI’nin yapay zeka sohbet robotu. ChatGPT ile rekabet etmek istediği düşünülüyor . Bildiğiniz gibi Microsoft kısa bir süre önce Bing ile böyle bir atılım yaptı ve Google’ın da benzer çalışmaları vardı. Peki Elon Musk’ın X.AI’sı hakkında ne biliyoruz?

X.AI Şirketi Mart 2023’te kuruldu ve tek yöneticisi Musk.

İlk olarak The Wall Street Journal tarafından bildirilen bir devlet dosyasına göre, X.AI Şirketi Mart 2023’te Nevada’da kuruldu. Dosyada şirketin tek direktörünün Elon Musk, sekreterinin ise Musk’ın aile ofisi yöneticisi Jared Birchall olduğu belirtiliyor. Şirketin ne tür bir yapay zeka çalışması veya hizmeti sunacağı şu an açıklanmadı ancak Musk daha önce açıklamıştı. binlerce grafik kartı satın aldıve yeni üretken bir yapay zeka eseri üzerinde çalıştığı söylendi.

Elon Musk, yapay zeka alanında hem vizyoner hem de eleştirmen olarak biliniyor. 2015 yılında yapay zekayı insanlığa faydalı kılmak amacıyla, OpenAI’nin kurucularından biriydi. Ancak 2018’de kurumdan ayrıldı. OpenAI, son aylarda ChatGPT ve GPT-4 gibi teknolojilerle büyük ilgi gördü, Microsoft ve Google gibi önde gelen şirketler yapay zeka araçlarını işlerine daha derinden entegre etmeye başladı. eğer misk OpenAI’yi eleştirerek yapay zekanın insanlığa zarar verebileceğini söyledi.ve devasa yapay zeka deneylerine ara verilmesi gerektiğini savundu.

X.AI Şirketi Bildiğimiz Şekilde Ne Yapacak?

X.AI şirketi hakkında henüz çok az şey biliniyor ancak Musk’ın yapay zeka vizyonunu yansıtacağı varsayılıyor. Musk daha önce Twitter’da “her şey uygulaması” olarak nitelendirdiği “X” adlı bir uygulama fikrinden bahsetmişti. Bu başvuru kullanıcıların her türlü ihtiyacını karşılayabilecek bir yapay zeka asistanı olabilir..

Ayrıca Musk’ın yeni şirketi X Corp., Twitter hesabına da adını eklemiş görünüyor. Bu, X.AI’nin X Corp. ile ilgili olabileceğini düşünüyorum.

Elon Musk’ın hangi amaçla bir yapay zeka tasarladığını şu anda bilmiyoruz ama Musk’ın yükselen yapay zeka pazarında büyük ses getirme potansiyeline sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu