Haber

Mitsotakis, ülke tarihinin en büyük tren kazasının nedenini açıkladı: Trajik bir insan hatası

Yunanistan dün büyük bir felakete uyandı. Salı akşamı saat 20.30’da Atina’dan hareket eden yolcu treni, YunanistanTürkiye’nin başkentine yaklaşık 380 kilometre uzaklıktaki Larisa kentinin Tembi mevkiinde Selanik’ten Larisa’ya giden yük treni ile çarpıştı.

ULAŞTIRMA BAKANI KARAMANLIS istifa etti

Kazanın ardından Yunanistan Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis istifasını sunarak, “Böyle trajik bir olay yaşanmışken hiçbir şey olmamış gibi devam etmek mümkün değil” dedi. Yazılı bir açıklamada görevinden istifa ettiğini ve “kurbanların anısını onurlandırmak için yapabileceğinin en azından bu olduğunu” belirtti. Karamanlis, devletin “uzun süredir devam eden” kusurlarının sorumluluğunu üstlendiğini de vurguladı.

KAZANANIN NEDENİ “TRAJİK BİR İNSAN HATASI”

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, 43 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasının nedenini açıkladı. Mitsotakis, tren kazasının “trajik bir insan hatasından” kaynaklandığını söyledi.

İSTASYON MÜDÜRÜ TUTUKLANDI

Polis Larisa’da İstasyon Şefini ihmal sonucu ölüme sebebiyet vermekten tutukladı. 59 yaşındaki sinyallerden sorumlu şef suçlamaları reddetti ve kazanın olası bir teknik arızadan kaynaklanmış olabileceğini söyledi.

Yunan demiryolu birlikleri ise bu kazanın demiryollarındaki kronik sorunları, bu sorunlar arasında yetersiz işleyişi, sorunlu sinyalizasyon ve eskimiş altyapıyı ortaya çıkardığını belirtti. Larisa Belediyesi, bazı cesetlerin tanınmaz hale gelmesi nedeniyle genetik test yapılarak kimliklerinin belirleneceğini duyurdu. Larisa’daki bir hastane de trendeki yolcuların yakınlarının DNA örneği vermeye başladığını duyurdu.

ATİNA’DA PROTESTO GÖSTERİLERİ

Başkent Atina’da tren kazasını protesto eden polis ve göstericiler arasında arbede çıktı. Yunan Treni bürolarının bulunduğu binanın önündeki meydana gelen binlerce gösterici, “Kaza değil cinayet” yazılı pankart taşıdı. Polis, yerlerinden çıkmak istemeyen göstericilere göz yaşartıcı gazla karşılık verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu